Talvi lähestyy ja vaikka vielä lämpötilat ovat olleet reilusti plussan puolella, on kohta aika vaihtaa talvirenkaat. Lönnrotinkadulla on edelleen voimassa nastarengaskielto. Kaupunki haluaa kiellolla kokeilla vaikutuksia ilmanlaatuun ja meluun. Kaupunkimelun ja – pölyn vähentäminen on arvokas asia kaupunkilaisille. Minun on kuitenkin vaikea uskoa yhden kadun kiellolla saavutettavan merkittäviä tuloksia. Uskomme ilman kokeilujakin nastarenkaiden aiheuttavan enemmän pölyä ja melua. Lähinnä asia tuntuu kiusanteolta alueen asukkaille.
Kitkarenkaat ovat hyvä ratkaisu erityisesti kaupunkiolosuhteissa ja varmasti useimmat autoilijat ovat valmiita siirtymään nastarenkaiden käyttäjiksi. Uusien talvirenkaiden ostaminen vain kaupungin kokeiluiden takia ei kuitenkaan ole taloudellisesti eikä ekologisesti järkevää. Meidän perheemme ostaa kitkarenkaat, kun nykyiset nastarenkaat ovat käyttöikänsä päässä.
Kokeilun pienikin idea katoaa, kun nastarengas autot rasittavat lähiseutujen pikkukatuja. Tarkoituksenmukaisempaa olisi saada liikenne keskitetyttä niin sanotuille kokoojakaduille, mistä kaupungin liikennesuunnittelukin lähtee. Lönnrotinkatu on yksi näistä kaduista. Lönnrotinkatua on varsin hankala kiertää tai ainakin kieroreitit muodostuvat pitkiksi. Tämäkään ei kaupungin hiilineutraalisuutta edistä.
Uusimpana haasteena asukkaille on yhtä aikaa kokeilun kanssa toteutettava Bulevardin raitiotietyömaa. Aikaisempina vuosina nastarengasliikenne on kiertänyt nastarenkaiden kieltoalueen juuri Bulevardin kautta. Tänä talvena Bulevardi on kuitenkin remontissa, ja autoilla ei ole asiaa Bulevardille. Joudumme miettimään aivan uusia reittejä kotimatkoille.
Kaupunki palvelee kaupunkilaisia karttapalvelulla. Palvelusta saamme ohjeita mistä kautta Lönnrotinkadun voi kiertää. Absurdeinta on, että kaikki vaihtoehto reitit alkavat Lönnrotinkadun länsipäästä. Eipä tuosta siis paljon apua ole.
Kaupungin liikennesuunnittelussa Lönnrotinkatua ja Uudenmaankatua suunnitellaan keskitetyiksi autoliikenteen kulkureiteiksi. Nastarengaskielto on voimassa ainakin 2025 vuoden loppuun. Joutunemme kaikki vielä loppujen lopuksi hankkimaan kitkarenkaat. Asiaan kannattaa varautua ajoissa, jos suinkin pystytte. Kitkarenkaiden kulumista odotellessa meidän perheemme keksii uusia reittejä mistä ajella pitkin Etelä-Helsinkiä kansanvaunullamme.
Kolumni julkaistu alun perin Kamppi-Eira -lehdessä 31.10.2025.