Pankkipalvelut taattava kaikille

Suomessa ei voi toimia ilman pankkipalveluita. Verkkopankkitunnuksia tarvitaan nykyisin ihan kaikessa tunnistautumisessa terveydenhuollosta-verottajaan. Maksuliikenne perustuu kortti- ja verkkomaksuihin. Pankkeja ei ole velvoitettu tarjoamaan peruspankkipalveluita kaikille.

Pankkitilin avaaminen yhdistykselle on lähes mahdotonta. Useampi pankki kieltäytyy kokonaan avaamasta tilejä yhdistyksille. Muutamassa pankissa edellytetään omien henkilökohtaisten asioiden siirtoa asianomaiseen pankkiin. En halua sotkea omia pankkiasioitani yhteisön asioihin.

Hinnasta asia ei voi olla kiinni. Yhdistykset maksavat pankkipalveluistaan yrityspakettihinnat. On aivan tavallista, että pienen yhdistyksen vuosikuluista huomattava osa menee pankkipalveluihin.

Pankkipalveluissa ei toimi avoin kilpailu, koska vaihtoehtoja ei käytännössä ole. Tili on otettava sieltä mistä sen ylipäätään saa. Vastaavanlaisia tarinoita kuulee jatkuvasti yhdistyksiltä ja pienyrittäjiltä.

Pienasiakkaiden omalle pankille olisi tarve, kuka perustaisi.

 

Taru Reinikainen

Kahdeksan eri yhdistyksen hallituksen jäsen

Helsinki

 

Mielipidekirjoitus on julkaistu alun perin Helsingin Sanomien mielipidepalstalla 3.3.2021.

 

JAA TÄMÄ KIRJOITUS

Facebook
Twitter
LinkedIn